Rynek Podgórski w Krakowie

Za Klasztorem Redemptorystów  znajduje się Kościół Św. Józefa położony na malowniczym Rynku Podgórskim wyznaczającym centrum Podgórza. Podgórze, które dawniej było osobnym miasteczkiem, na początku XIX wieku zostało włączone w granice miejskie Krakowa.

Położony jest w ścisłym centrum dzielnicy Podgórze. Jest to główny plac jednej z dzielnic – Podgórza. Rynek został wytyczony w XVIII wieku u podnóża wzgórza Lasoty, na miejscu dawnego centrum przedmiejskiego. Ówcześnie było to miejsce gdzie krzyżowały się drogi prowadzące do Krakowa, przeprawa przez Wisłę w rejonie dzisiejszej ul. Staromostowej, KalwariiZebrzydowskiej i Wieliczki, stanowiącej traktat solny.

Do 1915 roku Rynek Podgórski, podczas funkcjonowania Podgórza jako osobnego miasta, nazywano Rynkiem Głównym. Obecny plac Bohaterów Getta był Małym Rynkiem. Dzisiaj płyta rynku ma kształt trapezu, zwężającego się ku kościołowi św. Józefa. Spacerując ulicami dzielnicy Podgórze można zauważyć, iż z chwilą polepszenia się sytuacji gospodarczej miasta wiele budynków dzielnicy zostało przebudowane. Na szczególną uwagę zasługuje tu zachowany w pierwotnym kształcie budynek dawnego zajazdu „Pod Czarnym Orłem”.

Na terenie Rynku Podgórskiego do dnia dzisiejszego pozostał budynek magistratu miasta Podgórza oraz neogotycki kościół św. Józefa, zbudowanego według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Przez Rynek Podgórski wiedzie droga do kościółka św. Benedykta, który znajduje się na Wzgórzu Lasoty. Fundamenty tego kościółka pamiętają IX wiek. Na wzgórzu tym również znajduje się również zabytkowy fort wybudowany przez zaborcę austriackiego, który obecnie jest restaurowany. Ze Wzgórza Lasoty możemy obserwować wspaniałą panoramę Starego Podgórza, dzielnicę Kazimierz oraz część Nowej Huty. Raz w roku na wzgórzu odbywa się odpust – we wtorek po Wielkim Poniedziałku. Jest to znana w całej Polsce tzw. Rękawka.

Wybitnym działaczem miasta Podgórze był Wojciech Bednarski, którego imieniem nazwano park, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rynku Podgórskiego i Kościoła Św. Józefa. W. Bednarski był zdecydowanym przeciwnikiem połączenia Podgórza z Krakowem. Po wybudowaniu Kładki Bernatki przed II wojną Światową dr Bednarski otworzył w sposób specyficzny przejście przez Kładkę Bernatkę. Wybaczcie Państwo ale o tym nie wypada pisać dalej…..

Warto tu również dodać iż w czasie okupacji niemieckiej przez Rynek Podgórski wiódł szlak do obozu koncentracyjnego „Liban”.  Był to Obóz Pracy Służby Budowlanej,

Więcej informacji w Wikipedii