K: powiedz może troszkę o swoich wynikach w czasie jak byłeś seniorem, po wojsku 

A:   Moje największe osiągnięcie w juniorach, to 6. miejsce na drugiej spartakiadzie młodzieżowej, z Adamem na “dwójce”.  Gdyby nie zajechał mnie taki kolega z Krakowa, to może mielibyśmy medal. [Śmiech] Żartuję. Wtedy w zawodach startowało 40-50 osad, jak się ustawili na mecie, to praktycznie dwa szeregi, a teraz startuje 5-6 osad i się ścigają. Także, prawdziwe wyniki, osiągnięcia miałem dopiero po przejściu do Nadwiślanu, tylko to było po jakiś 3-4 latach treningu. Najpierw pływaliśmy różne osady, “dwójki”, “trójki”,  zajmowaliśmy 5-6. miejsca, startowaliśmy też w I lidze i tam też zajmowaliśmy wysokie miejsca. Ale takim pierwszym poważniejszym osiągnięciem w seniorach było zajęcie 4. miejsca na Mistrzostwach Polski w Poznaniu. Płynąłem 10 km na “dwójce” z Jurkiem Wiadkowcem, przegraliśmy minimalnie, ale tam startowali medaliści olimpijscy Szuszkiewicz  , Włodek, Matysiak, z takimi to nawet  trudno na fali się utrzymać i dojechać do mety,  więc to już było bardzo duże osiągnięcie.   

    no to w juniorach, najlepsze miejsce, które wtedy miałem, to z Adamem w drugiej spartakiadzie młodzieży byliśmy na dwójce 6. miejsce. No kolega gdyby mi nie zajechał, to może mielibyśmy medal, był  taki z Krakowa. Żartuję. Ale wtedy w zawodach pamiętasz startowało 40-50 osad  jak się ustawili na mecie/malcie to praktycznie dwa szeregi, a teraz startuje 5-6 osad  i się ścigają. Także, to było… także dopiero takie prawdziwe wyniki, osiągnięcia, jak przeszedłem do Nadwiślanu, ale to było jakieś 3-4 lata treningu. Bo najpierw pływaliśmy różne osady, dwójki, trójki, no i tak było 5. 6. miejsce No na lidze zdobywaliśmy też wysokie miejsce,bo wtedy w pierwszej lidze, żeśmy startowali  … I pierwszy taki lepszy wynik, można powiedzieć w seniorach, to płynąłem z Jurkiem Wiadkowcem…? na dwójce na mistrzostwach Polski w Poznaniu na 10 km i byliśmy czwarci, minimalnie przegraliśmy, ale wtedy startowali medaliści olimpijscy Szuszkiewicz  , Włodek…., Matysiak , z takimi …. to nawet na fali trudno się utrzymać i dojechać do mety, to było już bardzo duży wynik.

Później zmienił się trener, trener  Plackowski zaczął zajmować się juniorami, przejął nas Jurak  Dziadkowiec, doszła młoda grupa. Przyszło kilku zawodników z AZS-u, później jeszcze doszli wychowankowie.No i wtedy mieliśmy, taką że tak powiem, czwórkę uniwersalną [13:18 / 57:09 wave], było  nas sześciu i  zmienialiśmy się w różnych układach,  na 500 m,1000 m, czy nawet jeszcze wtedy na 10 m. W tamtym momencie zaczęły się już wyniki na mistrzostwach Polski, w sumie mam z nich 18 medali, w tym trzy złote tytuły. Zdobyte na [w?]  górach, w zespołach, w zjeździe, tam w każdej trójce startowałem z kimś innym. W jednej z Wilowkski i minkina/miękina, później startował Śliwa i  Minkina, w jednej płynął Jurek Waga i Mietek Szymski, wtedy wygraliśmy można powiedzieć 3/10 na 10 km na spływie. 

 No i następnie później już nastąpiła zmiana trenera, trener  Plackowski zaczął się juniorami zajmować , Jurak  Dziadkowiec nas przejął, wtedy doszła młoda grupa, Jurek Waga skończył ? i wtedy przyszło kilku zawodników z AZS-u póżniej wychowankowie doszli, Jacek Śliwa,….  No i wtedy mieliśmy, taką że tak powiem czwórkę uniwersalną [13:18 / 57:09 wave]  , że nas było sześciu i w jakich układach żeśmy się … zmienialiśmy się na 500, na 1000, na 10. bo jeszcze wtedy były czwórki na 10 km, teraz nie można na krótkich uzbierać ……., no i wtedy zaczęły się już te wyniki na mistrzostwach polski, tak ogólnie to mam 18 medali z mistrzostw Polski, w tym trzy tytuły złote. Zdobyte na górach, w zespołach, w zjeździe, to tam w każdej trójce startowałem z kimś innym, bo w jednej startował Wilowkski??? ja i minkina/miękina  , później startował Śliwa  Minkina ja, w jednej płynął Jurek Waga i Mietek Szymski, to wtedy wygraliśmy można powiedzieć 3/10 na 10 km na spływie. 

K: Twój partner, o którym wspomniałeś, Jerzy Waga, też kilka lat wcześniej wygrał na “trójce”, tylko 1/10. Wtedy wygrać, jak  jeszcze nie było tak dokładnych pomiarów jak te dzisiejsze, to też trzeba było mieć trochę szczęścia. 

a twój partner, o którym powiedziałeś przed chwilą, Jerzy Waga kilka lat wcześniej, też wygrał na trójce, też wygrał ze i …Bajorem … wygrali tylko 1/10. Wtedy wygrać, kiedy to jeszcze nie było takich pomiarów dokładnych jak dzisiaj, to trzeba było mieć szczęścia trochę. 

A: Wtedy jak przyjeżdżał klub płaski, Czechowice, tam to można powiedzieć, była kopalnia talentów, przyjeżdżała  [ I Klub Sportowy]  Ślęza, to  już w samych górskich  klubach było zatrzęsienie seniorów, teraz, żeby się zespoły odbyły na mistrzostwach Polski, to są już w openie [?] robione junior młodszy, junior starszy i senior, jedzie 5-6 “dwójek, wtedy w każdej kategorii były zespoły po 10-12. Inaczej wyglądało to też ze sprzętem, przesiąść się z łódki wyczynowej na taką [?] ???, a nie było nas stać, żeby kupić trzy komplety dobrego sprzętu.To na czym startowaliśmy, to można powiedzieć był sprzęt z lamusowni.  

 wtedy jak przyjeżdżały kluby płaski, Czechowice, gdzie tam można powiedzieć była kopalnia talentów no i wszystko szło w ramach odrabiania wojska, nie szli Zawiszy czy gdzieś pracować na kopalni, przyjeżdżała  [ I Klub Sportowy]  Ślęza to w samych górskich tych klubach to seniorów  było zatrzęsienie, teraz, żeby się zespoły odbyły na mistrzostwach polski, to są już w openie(?) robione junior młodszy, junior starszy i senior i jedzie po 5-6 dwójek, a wtedy w każdej kategorii, tak seniora, juniorach starszych, młodszych  były zespoły po 10-12. Także, pokazać się, to była straszna.. No i wtedy przede wszystkim sprawa sprzętowa, bo sam wiesz, że przesiąść się z łódki wyczynowej na taką ? nas nie było stać, żeby kupić trzy komplety dobrego sprzętu. Sprzęt na którym my startowaliśmy, takiej można powiedzieć z lamusowni. 

K: Pamiętam jak startowaliśmy, to mieliśmy poobijane kciuki, bo kajak [?] był znacznie szerszy od tego wyczynowego. 

jak myśmy startowali, to mieliśmy kciuki poobijane, bo kajak …. był znacznie szerszy od tego wyczynowego . 

A: Można powiedzieć, że na “jedynkach”, to dobrze się plasowałem, nie raz byłem trzeci, potem czwarty, piąty, szósty, ale ciężko się tam było przebić, pływał wtedy  [Wojciech] Gawroński i ci wszyscy dobrzy olimpijczycy, także tam nie było możliwości zawalczyć o jakieś wyższe miejsce. Zespoły wygrywaliśmy jedynie doświadczeniem, umieliśmy jeździć na fali i wykorzystać  do 100 procent tak zwaną jazdę zespołową, jeden drugiego podciągał, nie zostawiał na mieliźnie. I 

nie można powiedzieć, że tam na jedynkach, to też żeśmy się tak uplasowali nie raz byłem trzeci potem tam czwarty, piąty, szósty, bo ciężko się było tak na jedynce przebić, bo wtedy to tam  Gawroński pływał, ci wszyscy tacy dobrzy, olimpijczycy, tak żeby tam zawalczyć to nie było możliwości, a zespoły wygrywaliśmy jedynie tym, że doświadczenie 

K: ……?….

A: umieliśmy jeździć na fali i wykorzystać do 100 procent tak zwaną jazdę zespołową, że jeden drugiego pociągał, nie zostawiał na mieliźnie. 

 I jak jechaliśmy ten ostatni, to pamiętam jak na granicy, to wtedy Dziadek, że przegrywamy 5 czy 10 sekund i tą ostatnią taką leniwą prostą co się już do przełomu do  Szczawnicy, woda tam jest pół metra, łódki dęba stoją. My wtedy się  rostawiliśmy…, a ja z  Wagą po bokach, a Mietka my tak  jechał na podwójnej, tak jak motorówką na fali, na fali, na fali. I ostatnia końcówkę jak myśmy jeszcze ruszyli w trzech, to jakbyśmy się na 100 metrów ścigali. No i przyjeżdżamy na metę, 3/10 

K: wyjaśnij nam proszę co to znaczy jazda na fali.  

A: Takie pytanie miałem  jak broniłem pracę dyplomową z kajakarstwa. Była w komisji taka pani doktor, w ogóle nie miała pojęcia o kajakach, ale była przewodniczącą komisji i powiedziała, żebym wytłumaczył co to znaczy jazda na fali. No to tłumaczę, że kolarz jeździ na kole, wykorzystuje niuanse takie, że jak złapie dobrze, to go nie zgubi, a kajakarz ma to do siebie, że każda łódka, która pływa wytwarza, tak zwaną boczną falę, która ciągnie się od dzioba, przez rufę, aż do tyłu i umiejętność na tym polega, żeby na tej minimalnej falce siąść i wykorzystać do maksimum. Jeśli ktoś będzie jechać za wysoko, to będzie pod falą, jak zostanie za bardzo z tyłu, to spadnie z fali albo postawi go do góry, a jak się dobrze siądzie to można powiedzieć, że 70-80 procent daje siły tego co ten prowadzący.     

Taka pani doktor była w komisji, która nie miała pojęcia o kajakach w ogóle, ale była przewodniczącą komisji i się pyta, żeby wytłumaczył zasadzę jazdy na fali. No mówię, że kolarz jeździ na kole, wykorzystuje niuanse takie, że jak złapie dobrze to go nie zgubi…, a kajakarz ma to do siebie, że każda  łódka która pływa wytwarza tak zwaną boczną falę, która się ciągnie od dziobu, przez rufę, aż do tyłu, i umiejętność na tym polega, żeby się dobrze na tej minimalnej falce siąść, wykorzystywać, to do maksimum, bo jeśli ktoś będzie jechał za wysoko, to będzie jechać pod falą , jak zostanie za bardzo z tyłu, to spadnie z fali, albo  go postawi do góry, więc jak jest ta boczna fala wytwarzana, to jak ktoś dobrze siądzie, to można powiedzieć, że 70-80 procent daje siły tego co ten prowadzący.

K: żeby tył twojego kajaku był jak najwyżej, żebyś ty miał z górki

A: Tak jak jeżdżą na deska surfingowych, tylko tam są ogromne fale 

K: dobrze, a powiedz, bo jeszcze jednego zwrotu użyłeś “dziadek stał na granicy”

A:  jeżeli ktoś zna Dunajec i płynął przełomem wielokrotnie, to wie, że jak jest ten Janosikowy skok, tam zawsze była budka graniczna, gdzie żołnierze WOP-u (?)  stali

K: to była granic między Słowacją a Polską. 

A: no a już tam dalej nie mogliśmy [płynąć]. 

No i ktoś tak krzyknął jeszcze z 1000 metrów do mety, no i tam wiadomo, tak jak w biegach narciarskich, tam zazwyczaj podają międzyczasy na poszczególnych etapach. No i jak mierzył czasy, to minęła dwójka ? trójka, minęła nas tak mocna z nowosądeckiego Startu, która miała to wygrać w/zz cuglach ???  Myśmy tam przegrywali 10 s………. no ale na tej płyciźnie, no bo zawsze mówili, że górale są dobrzy na dużą wodę, na nurty, bo potrafią czytać wodę, objeżdżać te falki te wszystkie, myśmy się tam troszkę …., płaska woda tam była i to już musiała być siła fizyczna i rąbanka, no to my na tych odcinkach, po prostu  tą kondycją wytrzymałością i też trochę ta technika wiosłowania jest inna, więc tam nadrobilismy.