Opublikowano Dodaj komentarz

Kościół Bożego Ciała

Kościół p.w. Bożego Ciała

Po prawej stronie za drzewami widać Kościół Bożego Ciała, którego 70-metrowa wieża widocznie wzbija się ponad wszystkie inne budowle na Kazimierzu. Od XIV wieku kościół był wielokrotnie przebudowywany, a jego wnętrze charakteryzuje się płynnym połączeniem gotyckiej architektury i barokowego wystroju. Niezapomniane wrażenie sprawia oryginalna ambona w kształcie łodzi unoszącej się na falach.

Pierwszy Kościół Bożego Ciała był wykonany z drewna. Budowę nowej, murowanej świątyni, rozpoczęto w 1385.

Z Kościołem wiąże się legenda, z której dowiadujemy się co skłoniło króla Kazimierza Wielkiego do budowy kościoła. Otóż podczas oktawy Bożego Ciała złodzieje ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych hostię wraz z monstrancją. Niedługo po tym, przekonali się, że monstrancja nie jest wykonana ze złota i dlatego porzucili ją na błotnistych szuwarach wsi Bawół. Opatrzność w sposób cudowny ukazała miejsce, w którym porzucony był Najświętszy Sakrament. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1340 roku król Kazimierz III Wielki wybudował kościół ku czci Bożego Ciała.

24 stycznia 2005 roku Papież Jan Paweł II dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów   podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. Bazylika składa się z kościoła oraz z klasztoru kanoników fundowanego w 1405 roku. Przejście zewnętrzny krużganek usadowiony na arkadach łączy oba te budynki.

Obecnie do najpiękniejszych świątyń Krakowa z całą pewnością należy zaliczyć kościół Bożego Ciała. Tworzy ceglaną budowlę, harmonijną, ale zarazem smukłą i ozdobioną kamiennymi detalami. Niezwykle malowniczo przedstawia się strzeliste prezbiterium kościoła. Przy zachodniej fasadzie kościół Bożego Ciała posiada niemalże 70-cio metrową wieżę, w której umieszczone są cztery dzwony. Dodatkowo u szczytu fasady pomiędzy fialami i wąskimi wnękami wbudowane są kamienne tarcze herbowe. Herby Polski i Litwy, a także herby królewskie stanowią znaki opieki monarchy nad bazyliką. Warto również dodać iż pochowany jest tu św. Stanisław Kazimierczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.