Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy pragniemy życzyć Państwu aby czas świąt był okazją do odpoczynku i zadumy, a także wypełniał Wasze serca nadzieją i dodawał sił, tak byście mogli zrealizować wszystkie swoje plany. Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia.

Nadchodząca Wielkanoc jest również świetną okazją do przybliżenia wielu ciekawych zwyczajów świątecznych praktykowanych w Krakowie i Małopolsce. Wiele z nich wiąże się z miejscami możliwymi do zwiedzenia poprzez wyjątkowe rejsy po Wiśle organizowane przez naszą firmę. Zachęcamy do przeczytania tych kilku interesujących akapitów.

Pucheroki – zanikający zwyczaj Niedzieli Palmowej

Pucherokami lub pucherami nazywano chodzących po domach w niedzielę palmową chłopców. Najczęściej byli to żacy, czyli ówcześni studenci Akademii Krakowskiej, ubrani w stare kożuchy odwrócone futrami na wierzch. Charakteryzowały ich również wysokie słomiane lub bibułowe czapki oraz wymalowane sadzą czarne twarze mające imitować zarost. Żacy, a później również inni młodzi mieszczanie od średniowiecza biegający po mieście z glinianymi garnuszkami na datki prosili w ten sposób o wsparcie finansowe i możliwość poczęstowania z uginających się od jedzenia mieszczańskich stołów wielkanocnych. W związku z nierzadko nieprzyzwoitym zachowaniem Pucheroków zwyczaju zakazano w Krakowie po koniec XVIIIw. Nie przeszkodziło to jednak w funkcjonowaniu zwyczaju a żacy przenieśli się do okolicznych wsi. Tradycja kontynuowany jest do dziś w niedzielę palmową w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach, Zielonkach, Trojanowicach i Tomaszowicach, gdzie głównie dzieci w ramach wielkanocnej zabawy radośnie śpiewają i recytują wierszyki.

Emaus u Norbertanek na Zwierzyńcu

Drugiego dnia Świąt przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu organizowany jest barwny odpust. Historia odpustu zwanego Emaus sięga czasów średniowiecza, kiedy to w kilku krakowskich kościołach organizowane były kiermasze, na których można było zakupić rękodzieło w postaci m.in. drewnianych zabawek i figurek, piernikowych serce oraz glinianych gwizdków i ptaszków. Z czasem tradycja odpustu upamiętniająca wędrówkę uczniów Jezusa w dniu jego zmartwychwstania, którzy udali się do wsi o nazwie Emaus przetrwała jedynie na Zwierzyńcu u sióstr Norbertanek. Choć przynoszące szczęście gliniane zabawki zostały w głównej mierze zastąpione przez plastikowe wynalazki, to tradycja wciąż jest żywo kultywowana i stanowi nie lada atrakcję. Dodatkowym zwyczajem związanym z Emaus, a mającym swoje korzenie w pogańskim kulcie drzew, jest tradycja tworzenia drzewek Emaus. Wierzono, że w tym czasie dusze zmarłych w postaci ptaków przesiadują w koronach drzew.

Malowniczo położony nad Wisłą Klasztor Sióstr Norbertanek można podziwiać wybierając się w rejs po Wiśle jednym z naszych statków. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty rejsów.

Rękawka

Po lanym poniedziałku i odpuście Emaus następuje oczywiście wtorek i bynajmniej nie jest to koniec krakowskich zwyczajów wielkanocnych. Przy kościele św. Benedykta na wzgórzu Lasoty w Podgórzu organizowana jest tradycyjna Rękawka, czyli stylizowane na średniowieczne obrzędy festyn ludowy związany ze słowiańskim świętem wiosny oraz legendą o Krakusie. W zrekonstruowanej średniowiecznej osadzie odbywają się turnieje rycerskie oraz warsztaty rękodzieła. Kopiec Kraka według przekazu Jana Długosza miał być usypaną mogiłą legendarnego założyciela Krakowa. Sama ta budowla bywa czasem nazywana Rękawką, bo jak głoszą podania, ziemię do usypania tego kopca noszono w rękawach, choć to tylko jedno z możliwych wytłumaczeń tej nazwy. Współcześnie, zgodnie z tradycją, w czasie rękawki z kopca Kraka zrzuca się jajka, a koło kościółka św. Benedykta ustawia kramy.

Nadwiślański teren Podgórza można obejrzeć z nietypowej perspektywy rzeki Wisły wybierając jeden z oferowanych przez nas rejsów statkiem wycieczkowym po Wiśle. Kto wie, może rejs widokowy stanie się Państwa wielkanocną tradycją?

A może macie Państwo własne tradycje i przemyślenia związane z Wielkanocą? Jak planujecie spędzić Wielkanoc w tym roku? Zapraszamy do komentowania i podzielenia się swoimi wrażeniami.

W artykule wykorzystaliśmy informacje pochodzące z Dwutygodnika Kraków.pl oraz strony wycieczki-krakow.com.pl