Pochód Lajkonika 2021 | W tym roku wyjątkowo pochód lajkonika odbędzie się na Wiśle.
Pochód Lajkonika należy do najstarszych i najpiękniejszych krakowskich tradycji, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Corocznie w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Tłum widzów wyczekuje uderzenia buławą od Lajkonika, które ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.
W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie wyszedł na ulicę Krakowa, lecz sam Lajkonik zaprezentował swoje harce w Internecie. W tym roku jednak pochód Lajkonika powraca! Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwie, aby Konik Zwierzyniecki harcował wśród tłumów. Z Lajkonikiem i jego orszakiem będzie można się jednak spotkać 10 czerwca na żywo w wyjątkowej formie. Lajkonik ponownie obdarzy wszystkich szczęściem!
Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą, głównie drewna. Do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem. Włóczkowie powoływali się na legendę, zgodnie z którą uratowali miasto przez najazdem Tatarów, a następnie przebrali się w stroje pokonanych wrogów, aby w triumfalnym pochodzie zaprezentować się mieszkańcom. Pochód Lajkonika miał być corocznym odtworzeniem tych wydarzeń. Kapryśna Wisła czasami przeszkadzała w urządzaniu pochodu. Zdarzające się w czerwcu i lipcu powodzie zmuszały mieszkańców przedmieść Krakowa do przemieszczania się na łodziach i tratwach. Wśród mieszkańców Zwierzyńca i Półwsia krąży opowieść, że w taki to sposób i sam Lajkonik musiał dotrzeć pewnego razu do miasta. Jak zapisał pod koniec XIX wieku aranżer pochodu – Teofil Miciński:
W 1813 roku ów konik galarami dopłynął do ulicy Wiślnej, a przecież uroczystość ta, jak zwykle odbyła się świetnie jak należy”
W 2021 roku, powołując się na ten precedens z przeszłości, orszak Lajkonika pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.
Nasza firma zaangażowała się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Na Pochód Lajkonika zapraszamy 10 czerwca od 17.30 na bulwar Rodła.
żródło: https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pochod-lajkonika-2021