Muzeum Jana Pawła II przy ul. Tynieckiej 10

Od 27 kwietnia 2015r. można zobaczyć kolejne Muzeum Jana Pawła II, otworzone w mieszkaniu przy ul. Tynieckiej 10  w Krakowie, gdzie młody wówczas Karol Wojtyła, student UJ, mieszkał z ojcem od 1938 do 1944 roku.

Muzeum Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II

W maju 1938 roku Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości i zgłosił się na Uniwersytet i został przyjęty na filologię Polską. W związku z tym wraz z Ojcem przeprowadzili się do Krakowa, do domu przy ulicy Tynieckiej 10 na Dębnikach. Dom należał do krewnych Karola Wojtyły ze strony matki.

Muzeum jest czynne od godziny 10:00 do 14:00 z wyjątkiem poniedziałku. Wejść do muzeum można po uprzednim zadzwonieniu domofonem.

W mieszkaniu odtworzono atmosferę tamtego okresu. Mieszkanie Karola Wojtyły było skromne, w suterynie, dwa pokoje, kuchnia, łazienka. Mieszkanie ciemne i wilgotne. O tym mieszkaniu znajomi Wojtyłów mówili „katakumby” właśnie ze względu na panujące tam warunki.Do mieszkania wchodziło się z boku domu, najpierw do ciemnego korytarza, który dzielił mieszkanie na dwie części. Na lewo był pokój Karola, za nim jego ojca. Na prawo była kuchnia, dalej łazienka. To tu Karola Wojtyłę zastała wojna, tu też tworzył konspiracyjny teatr i stąd poszedł do tajnego seminarium na Franciszkańskiej.

W lutym 1941 roku na Karola spadł ciężki cios. Po powrocie do domu z pracy w kamieniołomie na Zakrzówku zastał w domu martwego ojca. Ojciec zmarł w łóżku a Karol Wojtyła nie mógł sobie darować, że nie było go wtedy przy ojcu.

Po śmierci Ojca pod swój dach przyjął rodzinę Kotlarczyków. Mieczysław Kotlarczyk urodził się również w Wadowicach był animatorem teatru amatorskiego, ale również dramatopisarzem i reżyserem. Przybycie Kotlarczyków do Krakowa i praca nad spektaklem Króla Ducha pozwoliło Karolowi Wojtyle wypełnić pustkę psychiczną, jaką spowodowała śmierć ojca.

Żyjąc pod wspólnym dachem, Karol Wojtyła i Mieczysław Kotlarczyk mogli prowadzić dysputy i wspólnie przygotowywać kształt poszczególnych realizacji teatralnych. Razem urzeczywistniali swoje marzenia o wspólnej pracy artystycznej. Założyli Teatr Słowa, nazwany później Teatrem Rapsodycznym. Podczas masowych aresztowań młodych mężczyzn w Krakowie w związku z Powstaniem Warszawskim Karol Wojtyła cudem uniknął wywózki do Niemiec. 6 sierpnia 1944 r. hitlerowcy przeprowadzili rewizję w całym domu, ale nie przyszło im do głowy, aby przeszukać suterenę. Podczas rewizji Karol Wojtyła stał za drzwiami swojego mieszkania.

Sprawdź rejsy po Wiśle w Krakowie.