Stopień Wodny Dąbie

stopień wodny DąbiePrzed nami stopień wodny Dąbie, którego zadaniem jest regulowanie poziomu wody w rzece oraz dostarczanie energii elektrycznej.

W 1911 roku w granice Krakowa została włączona wieś Dąbie. W latach 1957 – 1961 na Wiśle zbudowano stopień wodny. W 1966 roku nad stopniem powstał most. Most ten łączy dwie dzielnice Krakowa: Grzegórzki oraz Podgórze. Most ma 230 metrów długości i 13,4 metra szerokości stoi na 10 przęsłach. Woda ze stopnia spada z wysokości 4 metrów. Dalej moglibyśmy przez czerwone wrota dopłynąć do Nowej Huty.

Obecnie stopień wodny łączy w sobie kilka funkcji. Jest zaporą i śluzą, oddziela szlak wodny w Krakowie. Pełni bardzo ważną rolę podczas okresów suchych w lecie, ponieważ podnosi poziom wody na rzecze Wiśle, przez co może być utrzymywany odpowiedni poziom lustra wody, który podnosi walory krajobrazowe rzeki oraz pozwala uprawiać turystykę śródlądową pod Wawelem. Dodatkowo należy tu dodać że stopień wody hamuje procesy erozji dennej, która mogłaby stanowić zagrożenie dla bulwarów i mostów w Krakowie.

Stopień wodny Dąbie to także przepławka dla ryb oraz elektrownia wodna o mocy 2,9 MW.

Nazwa śluzy pochodzi od dzielnicy Krakowa, która znajduje się w okolicy zapory. Chcąc dostać się do Klasztoru Cystersów w Mogile można wybrać się komunikacją miejską lub przeprawić się przez śluzę Dąbie „w dół” Wisły, a później można dotrzeć do portu, który kiedyś zaopatrywał Hutę Lenina w węgiel ze Śląska..

Więcej informacji na Wikipedii